۲۰۰۰ ريال

no2000Rls.jpg

nr2000Rls.jpg

مشخصات

رنگ: در سری اول بنفش ـ سبز زیتونی و در حال حاضر پوست پیازی
ابعاد: ۷۴×۱۵۱ میلیمتر
طرح رو: سری اول آزادی خرمشهر و در حال حاضر با تصویر امام خمینی (ره)
طرح پشت: خانه كعبه

ویژگی­های كاغذ

واترمارك: سری اول تصویر شهید فهمیده و در حال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.

نخ امنیتی: از نوع پلی‌استر با عرض یك میلیمتر با نوشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در درون كاغذ قرار گرفته است كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.

جنس: ۱۰۰% پنبه

الیاف نامرئی فلورسنت: استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره كاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسكناس كه مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.

ویژگی­های چاپ

نوع چاپ: به صورت افست خشك

شماره سریال: با مرکب قرمز فلورسنت كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.

ریزچاپ: عبارت "بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران" در مستطیل‌های كوچك بنفش‌رنگ در قسمت بالای اسكناس به صورت ریزچاپ درج گردیده است كه با ذره‌بین قابل رویت است.

تصویر مکمل: در سری اول قسمت راست واترمارك چاپ شده به صورت گل و در حاضر سمت چپ گوشه پائین به صورت ( ۲۰۰۰) كه با چاپ مكمل آن در پشت اسكناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.

چاپ برجسته: بخش­هائی از این اسكناس دارای چاپ برجسته می‌باشد كه برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.

نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان: سمت چپ گوشه پایین دو نقطه به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسكناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.

تصویر مخفی: در قسمت وسط و پایین روی كتبیه قهوه‌ای رنگ مبلغ اسمی اسكناس در سری قدیم به صورت فارسی (۲۰۰۰)  و در سری جدید به صورت لاتین (۲۰۰۰) به طور مخفی چاپ شده است كه با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.

تعداد بازديدها:   17,107