در بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی صورت می‌پذیرد؛

تبیین قرائت بانک مرکزی از اقتصاد مقاومتی

تبیین قرائت بانک مرکزی از اقتصاد مقاومتی

دکتر فرهاد نیلی در خصوص محور‌های بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی گفت: در این همایش برای نخستین‌بار رتبه بندی بانک‌ها منتشر و قرائت بانک مرکزی از اقتصاد مقاومتی تبیین می‌شود.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، صبح امروز با اشاره به ویژگی متمایز بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی اظهار داشت: سال 93، سال سیاست‌گذاری است؛ سالی که دولت سیاست‌های خود را در عرصه‌های مختلف،‌ از جمله اقتصاد اعلام می‌کند.
نیلی در ادامه از مهمترین برنامه‌های این همایش، گزارش وضعیت موجود اقتصاد، بیان سیاست‌های اقتصادی دولت و شنیدن بازخورد نظرات کارشناسی را معرفی و افزود: چهار موضوع اساسی که دست‌مایه و محور‌های اصلی همایش هستند عبارتند از الگوی مناسب سیاست‌گذاری پولی، اصلاح نظام بانکی، استراتژی خروج از رکود و تامین مالی تولید که به عنوان مشکلات اساسی کشور نیز شناسایی و برای بررسی هر یک‌ از آن‌ها، نشست‌هایی با ارائه مقاله، پنل تخصصی، جمع بندی و پرسش و پاسخ در نظر گرفته شده که نهایتا منجر به تهیه پیش‌نویس سند سیاستی می‌شود.
وی با اشاره به نشست‌های سیاستی  بیان داشت: به منظور برپایی هریک از این نشست‌ها، تیمی متشکل از چندین کارشناس پژوهشی، مشاور و دبیر علمی با تمرکز بر روی موضوعات مورد نظر، چندین یادداشت سیاستی استخراج می‌نمایند که نتایج این پژوهش‌ها در روز همایش در قالب یک مقاله سیاستی توسط دبیر علمی همایش هر نشست، ارائه و پس از آن پنل تخصصی با ترکیب یک سخنران سیاستی و یک سخنران آکادمیک به بحث و بررسی موضوع می‌پردازند.
 رئیس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین با مهم شمردن مدیریت نوسانات ارزی در اقتصاد ایران، ساز و کار مناسب حفظ ثبات ارزی را موضوعی دانست که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد و عنوان داشت: تعیین ساز و کار مداخله در بازار ارز، از جمله مسائلی کلیدی است که در همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.
نیلی با معرفی سخنرانان کلیدی همایش گفت:  دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص چارچوب نوین سیاست پولی و اصلاح نظام بانکی،  دکتر طیب‌نیا، وزیر اقتصاد  در خصوص راهبرد دولت برای خروج از رکود،  دکتر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی در خصوص تحلیلی بر تحولات اقتصاد کلان و سیاست‌های پولی کشور، مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت در خصوص نظام تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی،  دکتر نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در خصوص چالش‌ها و اولویت‌ها،  دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور در خصوص ویژگی‌های نظام تصمیم‌گیری در دولت یازدهم و سایر مقامات بانک مرکزی و دولتی مباحث تخصصی را ارائه می‌کنند.
بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در روز‌های 25 و 26 خرداد ماه سال 1393 در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود.تعداد بازديدها:   3,966