در دیدار سیف با مراجع تقلید تاکید شد؛

لزوم نهادینه سازی کامل بانکداری اسلامی و اقتصاد مقاومتی

رییس کل بانک مرکزی ،اعضای هیات عامل ، اعضای شورای فقهی این بانک با شماری از علما و مراجع در قم دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر ولی اله سیف با تاکید بر اینکه ما ضمن اين که بايد نسبت به رفع مشکلات و شبهات مربوط به اجراي بانکداري بدون ربا مصمم و جدي باشيم بايد توجه داشته باشيم که هدف اصلي ما پياده سازي بانکداري اسلامي به صورت جامع خواهد بود که به حول و قوه الهي بايد به سمت تحقق آن حرکت نمائيم.
 رییس کل بانک مرکزی درشهر مقدس قم و در جریان دیدار با ایات عظام ضمن بیان این که ما نباید فقط به اجراي بانکداری بدون ربا قانع باشیم عنوان داشت: باید هدفگذاری ما تحقق کامل بانکداری اسلامی باشد و این مسئله فقط با عزم جدی و انجام وظیفه بانک مرکزی حل شدنی نیست و مستلزم همکاری  مشتریان نظام بانکی است که عزم لازم را جهت جلوگیری از ورود ربا به کسب و کارشان داشته باشند.
رئیس شورای پول و اعتبار در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از فعالیت بانک مرکزی، سیاست های پولی و مالی دولت یازدهم و موفقیت های به دست آمده در این مدت اظهار داشت: مدعی نیستیم که بانکداري بدون ربا به صورت دقيق اجرا ميشود ، این در حالی است که دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی که صادر شده کاملاً غیرربوی بوده و شبهه‌ای از ربا در آنها وجود ندارد. ولي بايد بپذيريم در شیوه اجرا در برخی از شعب بانکها اشکالات و نقاط ضعفي وجود دارد.
وی همچنین با ابراز اینکه دولت در مهار قیمتها و تورم عزم جدي داشته و توانسته نرخ تورم را به 30.3 درصد در ارديبهشت 1393 کاهش دهد ، اشاره نمود ، نرخ تورم نقطه به نقطه نيز از 45.1 درصد در خرداد 1392 به 16.6 درصد در ارديبهشت 1393 کاهش يافته که خبر بسيار خوبي است و نشان از کاهش نرخ تورم طي ماههاي آتي دارد. وي همچنين بيان کرد: کشور در شرايط فعلي در وضعيت رکود تورمي به سر ميبرد و بانک مرکزي توان خود را بر حل اين مشکل متمرکز کرده است؛ البته تورم به تنهایی از طریق کاهش شديد نقدینگی قابل حل و علاج است، اما شرایط رکود این اجازه را به ما نمی دهد و باید سیاستی را برای حل مشکل توامان در نظر بگیریم. با این حال بر اساس برنامه ریزی ها، تلاش می کنیم تا پایان سال 93 تورم متوسط حداکثر در سطح 25 درصد باشد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کند شدن رشد قیمت ها و از بین رفتن شرايط نامطلوب رشد روز به روز قيمتها افزود: کاهش چشمگیر تورم از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم است و خوشبختانه امروز در این مسأله به ثبات نسبي رسیده ایم و امیدواریم روند بهبود وضعیت اقتصادی در کشور بخوبی ادامه داشته و مردم بتوانند این کاهش را در زندگی خود لمس کنند.
دکترسیف، ثبات اقتصادی را از مهمترین دغدغه های بانک مرکزی معرفی کرد و افزود: زیربنای رشد تولید در کشور به آرامش در بازارها و ثبات اقتصادي برمی‌گردد و نخستین قدم ما این است که ثبات را به اقتصاد برگردانیم. در گذشته مردم به دلیل نگرانی از آینده بازار، تصمیم به سرمایه گذاری بلند مدت توليدي نميگرفتند و به سراغ سکه و دلار می‌رفتند و همین مسئله سبب به هم ریختن بازارها می‌شد. امیدواریم نقدینگی اثربخش به سمت رونق تولید در کشور سوق یابد.
رییس شورای پول و اعتبار در خصوص وام ازدواج با بیان اینکه این بخش از محل منابع قرض‌الحسنه تامین می شود  و تا زمانی که منابع قرض‌الحسنه به میزان کافی وجود نداشته باشد با مشکل روبرو هستیم گفت: برای جذب منابع قرض الحسنه، صندوق ویژه در بانک ها شکل می گیرد و آن ها موظف هستند تا منابع و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه را نسبت به سایر حساب هایشان کاملا متمایز کنند. ما نیز به دنبال آن هستیم که با ایجاد جاذبه‌های بیشتر، منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها را تقویت کنیم.
سيف در مورد جريمه تأخير تأديه در نظام بانکي توضيح داد : اصولاً نظام بانکي به منظور تقويت انگيزه بازپرداخت در مشتريان ، مکانيزم وجه التزام را دارد که آئين نامه مربوط به آن بر اساس مصوبه شوراي محترم نگهبان در نظام بانکي مورد اشاره قرار ميگيرد . وي اضافه کرد بدهکاران نظام بانکي دو گروه هستند ، گروهي که عمليات بازرگاني و توليدي سود آور انجام ميدهند قاعدتاً مکانيزم وجه التزام عاملي است که اينگونه مشتريان مکلف باشند در سررسيد بدهي خود را بپردازند . گروه دوم مشترياني هستند که براي رفع احتياجات تسهيلات گرفته اند و در سررسيد امکان بازپرداخت بدهي را ندارند بديهي است نظام بانکي در مورد اينگونه مشتريان مماشات خواهد داشت و به وضعيت مشتري توجه خواهد کرد .
 
مراجع تقلید، حضرات آیات عظام حسینی بوشهری ،مکارم شیرازی، نوری همدانی ، جوادی آملی، موسوی اردبیلی ، سبحانی و حجه الا سلام و المسلمین شهرستاتی نماینده حضرت ایت الله العظمی سیستانی در این دیدارها با ارائه رهنمودهایی، ضمن اعلام حمایت از دولت، خواستار توجه بیش از پیش به مبانی و معیارهای بانکداری اسلامی شده و بر ضرورت ایجاد یک اقتصاد قوی از طریق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید و ادامه مهار تورم تاکید کردند.
 
بانکها باید منابع خود را در تولید متمرکز کنند
ایت الله حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه قم تاکید کرد بانکها باید منابع خود را در تولید متمرکز کنند و تولید اولویت اول بانک ها قرار گیرد ایشان با اشاره به اینکه در کشور ما اقتصاد و سیاست بسیار به هم متصل هستند گفت نباید این قدر اقتصاد از سیاست متاثر باشد.
 
آیت الله مکارم شیرازی: از ارائه آمار غیرواقعی و شعاری فاصله بگیرید
آیت الله مکارم شیرازی در دیدار رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با روی کارآمدن دولت یازدهم، مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی امیدوار شده اند، گفت: متاسفانه در گذشته شاهد ارائه برخي آمارهاي غير واقعي و شعاري بوديم ، حال آنکه هر تشکیلاتی برای توسعه و پیشرفت باید به اعداد و آمار واقعی تکیه کرده و از ارائه آمار غیرواقعی و شعاری فاصله بگیرد.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و فشار تورم بر اقشار محروم و ضعیف جامعه، گفت: در صورتی  که دولت بتواند این دو موضوع را بخوبی برطرف کند، پایه های خود را می تواند مستحکم کند.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که فعالیت و خدمات بانک باید بیش از هر چیز در خدمت تولید باشد نه سودبردن و سود دادن، خواستار اصلاح برخی روندها در نظام بانکداری کشور از جمله مساله اخذ جریمه تاخیر شد.
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه تسهیلات دریافتی باید در همان جهتی که اعلام شده است هزینه شود عنوان داشت: بانک ها نیز باید بسیار مراقب باشند تا سود و فایده خود را در سایه خدمت به مردم به دست بیاورند.
 
آیت الله نوری همدانی: با استقامت و پایداری می توان فقر را از میان برداشت
آیت الله ˈحسین نوری همدانیˈ با تاکید بر اینکه ریشه همه مشکلات اقتصادی تنها مربوط به تحریم ها نیست افزود: فقر عارضه کمرشکن و تلخی است و اهل بیت (ع) در روایات از تلخی فقر مطالب زیادی فرمودهاند و این مساله باعث بسیاری از عقب ماندگی ها و تخلفات است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: سه چیز است که همه مردم به آن محتاجند، امنیت، فراوانی عدالت و نعمت؛ از این رو شما عزیزان مسئولیت بسیار مهمی دارید زیرا اقتصاد یکی از جنبه های مهم زندگی اسلامی است.
  آیت الله جوادی آملی: باید به مردم راست بگویید
آیت الله عبدالله جوادی آملی نیز در دیدار با بیان اینکه باید به مردم فهم دهیم و راست بگوییم  گفت: اکثر مردم فطرت خوبی دارند و در چارچوب دین هستند؛ اما اگر از جامعه کج روی ببیند از دین خدا خارج خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد و فرهنگ را از سیره اسلام و امام راحل دریابیم اظهار داشت: معرفت شناسی امام راحل(ره) نسبت به اسلام این بود که اسلام مانند یک خیمه است و همه چیز در آن موجود است، این خیمه دو ستون نیاز دارد که همه چیز آن تامین شود؛ باور دین و حضور و درک مردمی.

 
آیت الله موسوی اردبیلی : در مسیر بانکداری اسلامی حرکت کنید
ایت الله موسوی اردبیلی در این دیدار خواستار حمایت از واحدهای تولیدی در خصوص اعطای تسهیلات بانکی شد و افزود حمایت از تولید داخلی سبب رونق اقتصادی و اشتغال می شود این مرجع تقلید با تاکید بر حرکت در مسیر بانکداری اسلامی خاطر نشان کرد باید نسبت به حل  مسائل اقتصادی مردم کوشا باشید .

 
آیت الله سبحانی: ضرورت حمایت از تولیدات داخلی
آیت الله ˈجعفر سبحانیˈ از مراجع تقلید نیز ضمن اشاره به اینکه اگر بخواهیم تورم را کم و اشتغال ایجاد کنیم ‌باید درهای کشور را ببندیم و وار‌د‌ات د‌ر حد بسیار کم باشد افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود که صادرات در کشور رونق گرفته و واردات نیز در حد ضروریات باشد تا تولید و اشتغال در کشور رونق گرفته و تجارت در دست مردم باشد و دولت فقط بر کار آنها نظارت داشته باشد.

 
در ادامه این دیدارها، رئیس کل بانک مرکزی ضمن ملاقات با حجه الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی ، نماینده آیت الله سیستانی در ایران به شنیدن نظرات و دغدغه ایشان پیرامون مسائل بانکی و اقتصادی پرداخت.
حجت الاسلام شهرستانی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر افراد فاضل، متخصص و توانمندی در حوزه غنی علمیه قم حضور دارند که باید از ظرفیت آنان در بحث بانکداری اسلامی بخوبی بهره گرفت اظهار داشت: استفاده از ظرفیت این افراد و ارتباطات قوی و خوب بانک مرکزی و حوزه می تواند زمینه را برای برون رفت از وضعیت فعلی فراهم کند.
همچنین سیف در این سفر یک روزه، از برخی طرح های عمرانی قم از جمله بلوار پیامبر اعظم (ص)، بخش های مختلف عمرانی مسجد جمکران و نیز کارگاه ساخت ضریح امامین عسکریین در این شهر بازدید کرد.


تعداد بازديدها:   5,898