سیف در همایش خروج از رکود تورمی تشریح کرد:

اولویت بنگاه‌های اقتصادی برای دریافت تسهیلات

رئیس کل بانک مرکزی در همایش خروج از رکود تورمی با اشاره به دو ویژگی در نظر گرفته شده برای تسهیلات‌دهی به بنگاه‌ها گفت: اولویت اول ما آن است بنگاه‌های اقتصادی که می‌خواهند از بانک‌ها تسهیلات دریافت کنند، باید از حداقل سرمایه لازم برخوردار بوده و 25 درصد از دارایی‌های آن ها از محل سرمایه تجهیز شود.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر ولی‌اله سیف اولویت دوم تسهیلات‌دهی را بنگا‌ه‌هایی معرفی کرد که به مرحله بهره برداری نزدیک هستند و افزود: بنگاه‌هایی که درخواست دریافت تسهیلات دارند ،باید صورت های مالی قابل قبول، حسابرسی شده و معتبری را ارائه دهند.
رییس شورای پول و اعتبار در ادامه با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌هایی که می توانند در حداقل زمان به بهره برداری برسند، عنوان کرد: بنگاه‌های تولیدی در حالی دچار رکود شده‌اند که می‌توان با تنظیم نقدینگی سرمایه در گردش، آن هارا تقویت کرد.
وی همچنین در خصوص تعیین تکلیف مطالبات غیرجاری نظام بانکی که برخی معتقدند دارای سوء جریان یا فساد است، اظهار داشت: بخش عمده ای از مشکل مطالبات غیرجاری نظام بانکی، به دلیل نوسانات شدید اقتصادی ایجاد شده بود و بانک مرکزی قصد دارد با همکاری قوه قضاییه تکلیف 85 هزار میلیارد تومان منابعی را که راکد باقی مانده روشن کند. به این ترتیب، با حل معضل مطالبات غیرجاری توان نظام بانکی در تسهیلات دهی افزایش خواهد یافت.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که اولویتی برای طرح های جدید از محل منابع بانکی در سال 93 وجود ندارد ،تصریح کرد: بازار سرمایه جایگاه خود را در تامین مالی پیدا نکرده و اقتصاد کشور ما هنوز بانک محور است.
وی تصریح کرد: باید تامین مالی بلندمدت توسط بازار سرمایه و تامین مالی کوتاه مدت از طریق نظام بانکی انجام شود.
رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به بودجه سال آینده که برای نخستین‌بار تسهیلات تکلیفی از آن حذف می‌شود، افزود: تسهیلات تکلیفی بخش زیادی از منابع بانک‌ها را به خود اختصاص می دهد که با حذف آن، منابع بانک‌ها به سمت بخش خصوصی روانه و مسیر برای افزایش کارآیی بخش‌های تولیدی و دریافت تسهیلات باز خواهد شد.
سیف همچنین با مهم دانستن  تحقق هدف نرخ 25 درصد تورم برای سال 93 عنوان داشت:‌ هر چند افق نرخ تورم برای پایان 93 حدود 25 درصد در نظر گرفته شده، اما در شرایطی هستیم که رقم پایین‌تری برای آن برآورد می‌شود و در آینده اطلاعات بیشتری را در همین زمینه مطرح خواهیم کرد.
وی میزان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال جاری را بر مبنای محاسبات انجام شده،240 هزار میلیارد تومان دانست و افزود: بخشی از این تسهیلات در قالب نگه‌داشت سطح بنگاه‌ها به صورت سرمایه در گردش و 130 هزار میلیارد تومان آن تسهیلات جدید خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات سیاستی بانک مرکزی در گذشته و برخی ناهماهنگی‌ها در نظام بانکی طی سال‌های گذشته گفت: در سال های گذشته شاهد تغییرات دائم بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی بودیم.این امر موجب سرگردانی فعالان و ذینفعان اقتصادی می‌شد.
رییس شورای پول و اعتبار رعایت کامل انضباط از سوی بانک‌ها را الزامی خواند و تصریح کرد:  برخی از بانک ها حجم بیشتری از نقدینگی را در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند که براساس برنامه زمان بندی سه ساله از آن‌ها خواستیم املاک و مستغلات و دارایی‌های ثابت خود که بیش از حد مقرر باشد، به سرعت به نقدینگی تبدیل کنند. البته این به آن معنی نیست که تا سه سال با بانک‌ها کاری نداریم؛ بلکه هر سال آن‌ها را رصد خواهیم کرد.
همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود، امروز با حضور رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر نفت، وزیر مسکن، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در محل سالن اجلاس سران برگزار  شد.


تعداد بازديدها:   3,802