سیف با انتقاد از خلاء حضور بانک مرکزی در سالهای اخیر عنوان کرد؛

زمان احیای بانک مرکزی در عرصه تصمیم سازی فرا رسیده است

زمان احیای بانک مرکزی در عرصه تصمیم سازی فرا رسیده است

بانک مرکزی در سنوات گذشته از صحنه برخی تصمیم سازی ها خارج شده و اکنون زمان حضور و احیای نقش آن در تصمیم گیریها و سامان دهی اقتصاد کشور است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی با حضور در سمینارتخصصی«افق کاری بانک مرکزی برای تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور» ضمن بیان این مطلب و تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر  افزود: اکنون زمانی است که ما می توانیم ادعا کنیم برای آینده چه برنامه و نقشه‌ای داریم. بانک مرکزی در برهه‌ای از زمان بنا به دلایلی از تصمیم ‌گیری‌های کلان کنار گذاشته شد و در خلاء این حضور ، سایر سازمان ها به جای بانک مرکزی اعمال نظر کردند. این شرایط باید تغییر کند.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با همت همکاران ساعی بانک مرکزی علی رغم ضعف ها ، خلاها و کم تجربگی های بنده، شاهد دستاوردهای عظیمی در صحنه اقتصادی بودیم، تصریح کرد: با گذشت یک سال از فعالیت دولت دستاوردهای عظیم و گسترده‌ای  علی الخصوص در صحنه بین المللی و جهت گیری های اقتصادی حاصل شد و امیدواریم با عزم جدی و همت بلند همکاران بانک مرکزی‌ راه رسیدن به اهداف بلند را ادامه داده و به توقف و ماندن در این دستاوردها قانع نشویم.
سیف شرایط تورمی ،رکود، بلاتکلیفی در بانک های کشور به لحاظ ارتباط با مشتریان و ابهامات بخشنامه های ارزی را از مشکلات سالهای گذشته خواند و افزود: خوشبختانه با فعالیت و تلاش بی وقفه دولت تدبیر و امید اوضاع تغییر و دستاوردها فراتر از پیش بینی‌های معمول بوده است.
وی کاهش نرخ تورم سال های اخیر از 45٪ به نزدیک 14 ٪ در پایان تیرماه سال جاری را از نمونه های موفقیت بانک مرکزی و دولت در ثبات شرایط اقتصادی خواند و تصریح کرد: رسیدن به چنین موفقیت هایی مرهون انضباط در سیاست های پولی و مالی بوده که توانسته تاثیر گذار و راهگشا شود.
وی خاطرنشان کرد: عزم جدی در دولت وجود دارد که به هیچ وجه به دستاوردهای حاصل شده نباید قانع و دچار غرور‌ شویم .
می بایست تلاش ها تا رسیدن به تک رقمی شدن تورم در سال 1395 ادامه یابد و با توجه به شرایط ثبات اقتصادی و رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی رسیدن به  این هدف دور از انتظار نیست.
سیف سمینار در حال برگزاری را بسیار ارزشمند خواند و هدف اصلی آن را نیز بازگرداندن بانک مرکزی در عرصه تصمیم سازی عنوان کرد و افزود: باید با انگیزه درونی و همکاری منسجم، اهداف از پیش تعیین شده را تبیین نمایم تا 5 سال پرقدرت ، پرحرف  و پر دامنه در آینده را  برای خود ترسیم کنیم.
رییس شورای پول و اعتبار برنامه  پنج ساله پنجم توسعه کشور را تجربه ی مفیدی  برای الگوبرداری خواند و اضافه کرد: نکته  مهمی که باید به آن توجه شود این است که ببینیم چه اهدافی در این برنامه لحاظ شده بود ، تا چه حد اهداف مورد نظر حاصل شد و از چه نکاتی غافل بوده ایم.
سیف ضمن تاکید بر تقویت  جایگاه نظارتی بانک مرکزی  به شدت از این که حدود 25درصد از فعالیت بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی است، انتقاد کرد و افزود: این میزان فعالیت غیرمجاز مایه تاسف است و باید سریعاً با تدابیر درست به مقابله با این موضوع پرداخت.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار استفاده از تجربیات بانکداری بین المللی در نظام بانکی شد و تاکید کرد: بایستی بانکداری مدرن و بانک مرکزی کارایی داشته باشیم. در زمینه بانکداری الکترونیکی متاسفانه از کشورهای عربی کوچک حاشیه خلیج فارس الگو می گیریم ، این موضوع در شان و جایگاه بانک مرکزی نیست، چرا آنها باید الگو و سرمشق ما باشند؟! ما باید در این زمینه پیشرو باشیم ، بهانه محدود بودن منابع برای بانک مرکزی قابل توجیه نیست چرا که هر زمان بانک مرکزی اراده نموده، منابع  لازم را در اختیار داشته است. باید دوره ما دوره موفق و ماندگاری در تاریخ بانک مرکزی باشد.
سمینار تخصصی یکروزه افق کاری بانک مرکزی برای تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور با حضور  اعضای هیات عامل ،کارشناسان  و پرسنل بانک مرکزی  به بررسی نقش بانک مرکزی در تدوین این برنامه می پردازد.تعداد بازديدها:   3,408