توسط بانک مرکزی کسب شد؛

مقام اول پیشگیری از جعل اسناد و مدارک در کشور

همایش ستاد پیشگیری جعل اسناد و مدارک با مشارکت 11 وزارتخانه و سازمان، پنجم تا هفتم آبان در محل همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ رضا شورگشتی مدیر نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی در خصوص برگزاری همایش ستاد پیشگیری از جعل اسناد و مدارک گفت: برپایی این همایش کار بسیار ارزنده ای است که در سطح کشور انجام می گیرد و باعث تبادل اطلاعات بین سازمان ها و نهادها در خصوص راه های پیشگیری از جعل اسناد و مدارک می‌شود.
رضا شورگشتی با اعلام اینکه طبق قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی متولی انتشار اسکناس، اوراق بهادار، چک بانکی می باشد، ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن امکانات بسیار گسترده و وجود توانمندی‌های لازم، کاغذ بعضی از اسناد امنیتی و بهادار مانند پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی و... نیز توسط بانک‌مرکزی تولید می شود.
وی در خصوص ویژگی های امنیتی اسکناس گفت: مواردی با چشم غیرمسلح قابل  کشف و احراز است. شماری تنها با چشم مسلح امکان شناسایی دارند و برخی دیگر هم فقط با دستگاه و به عنوان خصیصه های ماشین خوان امکان شناسایی دارند .
مدیر نشر اسکناس و خزانه در خصوص مواردی که با چشم غیرمسلح قابل کشف اظهار داشت: واترمارک و تصویر پرتره حضرت امام خمینی (ره) که در نور قابل رویت است، از بارزترین ویژگی‌های امنیتی است که با چشم غیرمسلح قابل دیدن است.
وی با بیان اینکه چاپ اسکناس از سال 1363 در داخل کشور آغاز شده، اظهار داشت: تولید کاغذ امنیتی و بهادار در داخل کشور از سال 1382 آغاز شد و به‌تدریج با انتقال تکنولوژی و علم این کار، اینک تولید انواع اسکناس و ایران چک توسط بانک ‌مرکزی انجام می‌گیرد.
شورگشتی در ادامه‌ گفت: به موجب مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی، سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با اسکناس‌های جعلی که موارد را شناسایی و کشف می‌‌کنند ، مکلفند بعد از کشف، موارد را طی صورتجلسه‌ای تحویل بانک‌مرکزی دهند.
از طرف قوه قضاییه هم این موضوع به واحدهای قضایی کشور ابلاغ شده است و بر این اساس، مراجع قضایی اسکناس ها از جمله ایران چک های جعلی را برای بانک مرکزی ارسال می نمایند تا تمامی راه های ممکن جعل توسط بانک مرکزی شناسایی گردد.
 مدیر نشر اسکناس و خزانه در خصوص آموزش عمومی برای شناسایی اسکناسهای جعلی نیز عنوان داشت: اطلاع رسانی در خصوص شناسایی اسکناس های جعلی در شعب بانکها و همچنین در رسانه ها صورت گرفته است.
شورگشتی در خاتمه، با بیان اینکه 8 میلیارد برگ اسکناس در کشور وجود دارد، تاکید کرد: باید ضرایب امنیتی اسکناس آنقدر بالا باشد تا مردم بتوانند با خیال راحت در معاملات روزانه خود از آن استفاده نمایند.تعداد بازديدها:   3,893