رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی خبر داد؛

استفاده از ویژگی‌های امنیتی جدید در تولید اسکناس و ایران چک

استفاده از ویژگی‌های امنیتی جدید در تولید اسکناس و ایران چک

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از بکارگیری ویژگی امنیتی جدید در  اسکناس ها در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، مجید صنیعی ضمن اعلام مطلب فوق‌ گفت:  این ویژگی امنیتی یا از خانواده هلوگرام است یا از خانواده نوعی مرکب که برای چاپ ویزا یا پاسپورت در سازمان تولید اسکناس و مسکوک استفاده می‌شود.
 صنیعی در خصوص چگونگی تشخیص اسکناس و ایران چک جعلی تصریح کرد: در تولید اسکناس از حواس انسان بهره می‌گیرند. لذا با سه ابزار می‌توان مشخصه‌های امنیتی را تشخیص داد: نخست آن که اسکناس اصل به واسطه زبر بودن و استفاده از چاپ برجسته‌ای که در آن بکار برده می شود  از موارد جعلی که چاپ افست و پرینت  معمولی می‌باشد متمایز است.دوم حس بینایی که به افراد در تشخیص موارد جعلی کمک می کند و سوم تغییر زاویه سند است که این مورد نیز با حس بینایی در ارتباط است.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی به تفاوت چاپ امنیتی با دیگر چاپ ها اشاره و خاطرنشان کرد:  چاپ و طراحی امنیتی به صورت خطی است اما چاپ افست با نقاط یا ترام است و از قرار گرفتن نقاط درکنار یکدیگر شکل‌ها و تصاویر ایجاد می شود اما در چاپ امنیتی این خطوط هستند که تصاویر را می‌سازند.
صنیعی ویژگی هایی که برای چاپ امنیتی به کار برده می شود را استفاده از تصاویر مخفی، چاپ برجسته، ریزنوشته‌ها، مدالین و تصاویر مکمل عنوان کرد و در توضیح تصاویر مخفی گفت: تصاویر مخفی، معمولاً مقدار ریالی اسکناس به صورت عددی است و در دل طرح پنهان است. تصاویر مخفی معمولا در حاشیه ها استفاده می شود. اسکناس وقتی در حالت مایل قرار گیرد، بازتاب نور بر روی خطوط موجود بر روی اسکناس، تصویر را نمایان می نماید.
وی دیگر ویژگی امنیتی اسکناس و ایران چک را چاپ برجسته دانست و افزود: چاپ برجسته در پشت و روی اسکناس استفاده می‌شود. با لمس اسکناس به راحتی می‌توان زبری را حس کرد و این زبری، به خاطر چاپ برجسته است. در واقع، در چاپ اسکناس از مرکب چاپ برجسته استفاده می شود. در چاپ افست هیچ گونه زبری وجود ندارد و سطح چاپی کاملا صاف است.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در زمینه طراحی اسکناس گفت: طراحی در اسکناس به صورت خطی است و در واقع بسته به طرحی که در اسکناس بکار می رود ارتفاع خطوط متفاوت است. برای مثال رشته کوهی که ارتفاع سطح در آن وجود دارد بر روی اسکناس نیز اختلاف سطح وجود دارد.
وی در ادامه افزود: برای تشخیص این ویژگی می‌توان اسکناس را بر روی پارچه یا کاغذ سفید کشید که در این صورت رنگ آن بر روی پارچه یا کاغذ باقی می ماند بدون اینکه خدشه ای در خود اسکناس به وجود آید. این ویژگی تا پایان عمر اسکناس باقی می‌ماند در حالی که دیگر چاپ‌ها چنین ویژگی را ندارند.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی به ویژگی امنیتی ریزنوشته‌ ها  که با چشم غیرمسلح نیز دیده می‌شوند اشاره کرد و گفت: ریزنوشته ها در قالب کلمات بسیار ریز به صورت خطی نازک در اسکناس به دنبال هم آمده و تکرار می‌شوند.
به گفته وی تصاویر مکمل اعداد معادل ریالی اسکناس ها هستند که نصف آن در یک طرف اسکناس و  نصف دیگر در روی دیگر آن چاپ می شود و وقتی اسکناس در مقابل نور قرار گیرد، عدد به صورت کامل دیده می‌شود.
گفتنی است اولین نمایشگاه دستاوردهای پیشگیری و مقابله با جعل اسناد در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار و غرفه بانک مرکزی ج.ا.ا به عنوان مقام اول و غرفه برتر معرفی شد.تعداد بازديدها:   4,371