سیف در اتاق بازرگانی:

آمار بانک مرکزی متقن وغیرقابل دستکاری است

 رئیس کل بانک مرکزی در صبحانه کاری اتاق بازرگانی گفت: تولید کنندگان باید فرصت‌طلبان را که موجب هدر رفتن منابع می‌شوند، از عرصه خارج کنند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی‌اله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با حضور در جمع فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف در اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که عده‌ای فرصت‌طلب و تولیدی‌نما؛ منابع‌ بانک‌ها را در اختیار می‌گیرند و موجب هدررفتن آن می‌شوند، عنوان داشت: منابع بانکی محدود است و باید در اختیار تولید‌کنندگان واقعی قرار بگیرد تا بتوانیم به رشد اقتصادی شتاب دهیم.
رییس کل بانک مرکزی در زمینه ضرورت تدوین استانداردهای حاکمیت شرکتی افزود:من تقاضا می‌کنم اصول و استانداردهای حاکمیتی در کشور تدوین شود چرا که در این مورد به شدت خلاء داریم و شرکت‌های کاغذی و تصویرهای بزک کرده باعث هدر رفت منابع شده‌اند و دلیل آن هم فقدان همین اصول است. حتما اتاق بازرگانی پیشقدم این موضوع شود البته با آقای طیب‌نیا نیز صحبت کرده‌ام تا لایحه‌ای به مجلس برود و استانداردهای حاکمیتی شرکتی به تصویب برسد.
سیف در ادامه ضمن بیان این که لازم است به جهت‌گیری‌های بانک مرکزی توجه شود، اظهار نمود: آمار‌ و شاخص‌ها نشان از پیشرفت دارد اما قبول داریم این حرکت نقص‌هایی هم دارد. نظام بانکی نیز نیاز به اصلاحات عمیق دارد خوشبختانه حرکت اصلاحی آغاز شده و مسیر ما رو به جلو است.
وی با تاکید بر این که در شرایط رشد نقدینگی، تورم و رکود نمی‌توان انتظار داشت که در کوتاه‌ مدت همه مشکلات مرتفع شود، تصریح کرد:‌ نباید به اعداد و ارقام نهاد‌های مسئول تردید کرد. آمار بانک‌مرکزی مستقیما و به صورت تخصصی از سوی اداره مربوطه تهیه و به اطلاع مردم می‌رسد و به هیچ‌وجه امکان دستکاری وجود ندارد. با تردید در آمار، اعتماد به گزارش‌های اقتصادی و از همه مهم‌تر اعتماد به مسئولین را که تلاش می‌کنند و از هیچ کوششی مضایقه نمی‌کنند،از دست می‌دهیم.
رییس‌کل بانک‌مرکزی ادامه داد: ما برای نخستین بار برای دریافت‌کنندگان تسهیلات، شرایطی را در نظر گرفته‌ایم.
وی دو شرط تعیین شده برای دریافت تسهیلات را به شرح زیر بیان نمود: اول این که حداقل آورده 25درصد از دارایی‌های بنگاه توسط سهامداران شرکت رعایت شود و شرط دوم این که آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند از بانک تسهیلات بگیرند که صورت‌های مالی حسابرسی شده توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمي داشته باشند.
سیف وظیفه رویکرد بانک‌مرکزی را شفاف‌سازی در رویه‌ها بیان کرد و افزود:‌ ما در ابتدای استقرار در بانک بخشنامه‌ها و رویه‌های موجود را مورد بازنگری قرار دادیم و سعی در رفع ابهامات داشتیم. این ابهامات در مواردی موجب بدبینی مشتریان به سیستم بانکی می‌شد. به عنوان مثال با بازنگری در بخشنامه ممنوع‌الخروجی بدهکاران حدود دو سوم افراد رفع ممنوعیت شدند. 

آزاد سازی سپرده قانونی افزایش نقدینگی را به همراه دارد
رییس‌کل بانک‌مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که بانک‌مرکزی می‌تواند با آزادسازی سپرده‌قانونی بانک‌ها توان تسهیلات‌دهی آن‌ها را افزایش دهد،خاطرنشان ساخت: ورود هر یک درصد از سپرده‌قانونی، 5/4 درصد نقدینگی را افزایش می‌دهد و انجام این کار می‌تواند بسیاری از سیاست‌های ما را ناتمام بگذارد. بانک مرکزی را متهم می‌کنند که با تمرکز بر تورم توجه به رکود نمی‌کند و فشار به کنترل نقدینگی وارد می‌کند، درحالی که رشد نقدینگی در سال منتهی به شهریور 91 حدود 26.4 درصد و سال 92 حدود 25.9 درصد و سال 93 نیز 29.1 درصد بود.
وی ال.سی (LC) داخلی را یکی از ابزار‌های پرداخت تسهیلات دانست و افزود: ال.سی داخلی در دست بررسی و بازنگری است اما باید توجه داشت که این ابزار، منابع خلق نمی‌کند.
سیف همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص وثائق بانکی اظهار داشت: دخالت‌های غیرتخصصی و دستوری بانک‌ها را ناکارآمد می‌کند. به خاطر داریم در سال 91 نرخ سود دستوری کاهش یافت ولی تورم کاهش نیافت و بازار ارز و سایر بازارها به هم ریخت؛ از طرف دیگر، استاندارد‌ها نیز باید رعایت شود.
در این جلسه همچنین فعالان بخش‌های اقتصادی، نمایندگان اصناف و کارشناسان اقتصادی و بانکی به بیان مشکلات خود در زمینه‌های نحوه تسویه حساب‌های ارزی، کاهش سپرده بانک‌ها، کفایت سرمایه بانک‌ها، بنگاه‌داری و نقدینگی مورد نیاز واحد‌های تولیدی پرداختند.
 تعداد بازديدها:   4,143