تا پایان سال محقق خواهد شد؛

بانک‌های گیرنده سپرده قرض‌الحسنه به سامانه ازدواج افزوده می‌ شوند

سامانه دریافت تسهیلات ازدواج از سال 87 راه‌اندازی شده و تا سوم آذر سال 93 حدود 6 میلیون و 320 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، با بیان اینکه در سال جاري با توجه به تاکیدات دولت و مجلس شورای اسلامی درخصوص تسهیلات ازدواج تلاش‌های گسترده‌ای از سوی بانک‌مرکزی شروع شده افزود: در تیرماه امسال افراد در صف ما حدود یک میلیون و 200 هزار نفر بود و الان این آمار به 650 هزار نفر رسیده و تعداد افرا‌د در صف به نصف رسیده است.
میرمحمدصادقی در خصوص پرداختی‌های تسهیلات ازدواج از سوی سیستم بانکی از اول سال 93 تا سوم آذر امسال گفت: طی سال جاری حدود 860 هزار فقره مورد وام ازدواج پرداخت شده که نسبت به سال‌های گذشته رشد بسیاری داشته‌است، به‌طوری‌ که ما در کل سال 92، برای 940 هزارنفر تسهیلات پرداخت کردیم و امسال طی 8 ماه حدود 900 هزار نفر وام پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه افراد منتظر در سامانه کاهش چشمگیری داشته اند،عنوان کرد: در سامانه قبل از سال 91 صرفاً 50 هزار نفر ، سال هاي 91 و 92 تعداد 200 هزار نفر و امسال 400 هزار نفر برای دریافت تسهیلات باقی مانده اند و در کل 650  هزار نفر در صف دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند.
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: اولویت با کسانی است که در سال‌های گذشته ثبت‌نام کرده‌اند و از یک میلیون و 200 هزار نفری که کم شده، اکثراً مربوط به سال‌های قبل بوده‌است.
وی با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضا قابل پیش‌بینی نیست افزود: امیدواریم صف انتظار را به زیر شش ماه برسانیم و تا پایان سال پاسخگوي اکثر متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج باشیم.
 میرمحمدصادقی ضمن بیان اینکه تعداد شکایات در زمینه وام ازدواج کم‌ شده ‌است ادامه داد: برخی‌ها اظهار می نمایند بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج سلیقه‌ای عمل می‌کنند، ولی باید گفت فرآیند ثبت‌نام اینترنتی است و از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده بانک‌مرکزی به ‌طرف این سامانه حرکت کند فراهم آوردن شرایط لازم برای پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای و به دور از عدالت بود.
 وی خاطر نشان ساخت: از سال 87  این سامانه راه‌اندازی شده و تا سوم آذر امسال حدود 6 میلیون و 320 هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند. بنابراین اینکه می گویند بانک‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند صرفاً ممکن است مربوط به بانک‌هایی باشد که در سامانه ما حضور ندارند.
وی با بیان اینکه در تیرماه سال گذشته تعداد بانک‌های متصل به سامانه حدود 12 بانک بوده است، اظهار داشت: با تلاش‌هایی که بانک‌مرکزی انجام داد، امروز 19 بانک در سامانه وجود دارد؛ در طول دو سال گذشته بانک‌های پارسیان، سامان، انصار، دی،قرض‌الحسنه رسالت، توسعه ‌تعاون و ایران‌زمین هم به سامانه اضافه شده اند و دوم آذر نیز حکمت ایرانیان به این سامانه افزوده شد.
 بنابراین زوج‌های عزیز کشورمان که درخواست ثبت‌نام در این سامانه را دارند مطمئن باشند به هیچ عنوان سلیقه‌ای عمل نمی‌شود و پرداخت تسهیلات صرفا" براساس نوبت صورت می‌گیرد.
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص صف انتظار متقاضیان تسهیلات ازدواج در استان‌ها گفت: در استان‌ها ممکن است باتوجه به میزان متقاضیان، تعداد در صف متفاوت باشد، زیرا در یک استان ممکن است در یک ماه تعداد افراد بیشتری وارد سامانه بشوند و وقتی تراکم صف داشته‌باشیم مهلت بیشتری برای اعطای وام صرف می شود ولی تلاش خواهیم کرد تا این فاصله را کم کنیم.
وی با بیان اینکه حدود 650 هزار نفر در صف داریم و این تعداد هم با تلاش‌های بانک‌مرکزی و بانک‌هایی که در سامانه حضور دارند، قطعاً کاهش خواهد یافت، عنوان کرد: هر بانکی که سپرده ‌قرض‌الحسنه از مردم اخذ می‌کند قطعاً در این سامانه وارد خواهد شد، ضمن اینکه ما در شش‌ماه گذشته حدود 7 بانک خصوصی را وارد این سامانه کرده‌ایم و تا آخر سال بقیه بانک هایی که سپرده‌‌گیری می‌کنند نیز وارد این سامانه خواهند شد.
میرمحمد صادقی درخصوص مدت زمان درخواست وام ازدواج گفت : متقاضیان می‌توانند در سالی که عقدنامه صادر شده یا سال بعد از آن برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کنند و بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه 12روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه ظرف 12روز به شعبه مراجعه نکنند اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهدشد؛ بنابراین از متقاضیانی که در سال هاي 92 و 93 عقدنامه‌شان صادر شده‌است درخواست می نماییم هرچه سریع‌تر به سامانه مراجعه نمایند تا بتوانند از مهلت تعیین شده برای بهره مندي از تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده نمايند.
وی با بیان اینکه یک ضامن معتبر برای دریافت این تسهیلات کافی است، عنوان کرد:از بانک‌ها درخواست کرده‌ایم برای وام ازدواج به مردم سخت نگیرند و حتماً با یک ضامن معتبر و با تشخیص خودشان این‌کار را برای مراجعین انجام بدهند.
البته مطالبات معوق در این زمینه بسیار کم بوده چون مردم به تعهدات خودشان عمل می‌کنند به همین خاطر از بانک‌ها درخواست می‌کنیم مساعدت لازم را انجام دهند.
مدیرکل اعتبارات درخصوص تسهیلات 5 میلیون تومانی وام ازدواج اظهار داشت: حسب تصميات متخذه در شوراي پول و اعتبار مقرر گرديد صرفاً جهت حمايت از مزدوجين واجد شرايط خاص، سقف تسهيلات قرض الحسنه ازدواج 2 ميليون تومان افزايش يابد که مراتب از سوي بانک مرکزي به بانک هاي عامل ابلاغ شده است
وی شرایط اخذ وام 5 میلیون تومانی ازدواج را دارا بودن یکی از موارد ذیل برشمرد:
1- براي دختراني که مهريه آنان تا 110 سکه بهر آزادي مي باشد.
2- براي پسراني که قبل از 25 سالگي ازدواج مي کنند.
3- براي هريک از دختران و پسراني که يکي يا هر دوي آنها فاقد پدر مي باشند.
4- هريک از دختران يا پسراني که دانشجوي دانشگاه ها يا طلبه حوزه هاي علميه و در حال تحصيل مي باشند.
در اين راستا شايان ذکر است با توجه به کاهش فرهنگ عمومي سنت پسنديده پس انداز قرض الحسنه و جاذبه کمتر سپرده هاي پس انداز قرض الحسنه براي سپرده گذاران (به دليل جذابيت بيشتري سپرده گذاري با نرخ سود بالاتر) از يک سو، و تعداد متقاضيان در صف دريافت تسهيلات مزبور از سوي ديگر و در نتيجه محدوديت وعدم تکافوي منابع قرض الحسنه شبکه بانکي جهت اعطاي سقف افزايش يافته تسهيلات قرض الحسنه ازدواج، حسب مصوبات شوراي پول و اعتبار مقرر گرديد بانک هاي عامل در صورت وجود منابع قرض الحسنه، نسبت به اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج با سقف فردي افزايش يافته (تا 5 ميليون تومان) به واجدين شرايط يادشده اقدام نمايند و سایر مزدوجین صرفا" تا سقف3 میلیون تومان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند خواهند شد.
در هر حال بديهي است در صورت بهبود وضعيت منابع قرض الحسنه شبکه بانکي، امکان اعطاي سقف فردي افزايش يافته 2 ميليون تومان تسهيلات قرض الحسنه ازدواج براي مزدوجين داراي شرايط فوق نيز فراهم خواهد گرديد.تعداد بازديدها:   9,868