سيف: خوشحالیم که در اقتصاد آرامش برقرار است

سيف: خوشحالیم که در اقتصاد آرامش برقرار است

  نرخ تورم تا پايان سال جاري به 17 درصد مي رسد و در سال 95 تک نرخی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولي اله سيف، رئيس كل بانك مركزي در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان تهران اظهار داشت: از دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در يك سال و نيم گذشته آرامش و ثباتی است كه در فضاي اقتصادي كشور حاكم شده و تورمي كه در مهر ماه 92 به 40.4 درصد رسيده بود، اكنون روند نزولي دارد و رو به كاهش است.
رییس کل بانک مرکزی افزود: رشد اقتصادي كه با شيب منفي از سال 91 شروع شده بود و تا سال 92 نیز ادامه داشت  در سه ماهه نخست سال جاري به روند مثبت رسيده است و انتظار می رود در فصول آتی ،این نشانه های خروج از رکود اقتصادی تثبیت شود.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به ركود اقتصادی و تورم افسارگسيخته سالیان گذشته خاطرنشان ساخت: دغدغه ما  ايجاد آرامش بود و خوشحاليم كه اين موضوع تا حد زيادي محقق شده است.
رئيس كل بانك مركزي با اشاره به کاهش 6.6 درصدي متوسط نرخ برابری دلار با ریال در بازار آزاد در 5 ماهه اول سال 93 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل عنوان نمود: نوسانات نرخ برابری دلار با ریال در بازار آزاد در پنج ماهه اول سال 1393 نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 49.4 درصد كاهش پيدا كرد و اين امر ، امکان برنامه ریزی برای سرمايه گذاري بلندمدت را به سرمايه گذار بازگرداند.

تورم تک رقمی در سال 95
وي با بیان این که نرخ تورم تا پايان سال جاري به 17 درصد خواهد رسيد، ابراز امیدواری کرد: طبق پيش بيني دقيق، در سال 94 نرخ تورم از سال جاري كمتر خواهد شد و اميدواريم در سال 95 تورم تك رقمي را در كشور داشته باشيم .
سيف گفت : در ارائه تسهيلات بانكي ظرفيت مالي 240 تا 245 هزار ميليارد تومان پيش بيني شد و با تدابير اقتصادي اين رقم را به 285 هزار ميليارد تومان افزايش داديم و در ارائه اين تسهيلات،تامین سرمایه در گردش مورد نیاز خطوط آماده توليد در اولویت قرار دارد.
رییس کل همچنین از نشانه هایی امیدوار کننده خبر داد و اضافه كرد : برخي واحدهاي توليدي كه به دليل فشار اقتصادي، كارگران خود را تعديل كرده بودند، اکنون بار دیگر آنها را به كار دعوت مي كنند.
رئيس كل بانك مركزي حيات نظام بانكي را در گرو واحدهاي توليدي دانست و افزود: توليد و بانك در راستاي يكديگر حركت مي كنند. اگر مطالبات غيرجاري مانع اعطاي تسهيلات است ، اين مسئله استثنا هم دارد و در صورتي كه واحد توليدي با كمك سيستم بانكي بتواند به چرخه اقتصادي گذشته برگردد ، بانك از كمك به آن مضايقه نخواهد كرد .
سيف خاطرنشان‌ كرد: واحدهاي توليدي كه در جريان تحريمها دچار مشكل شده اند، بايد احيا شوند و هدف هم همين است.

  رشد اقتصادی، فصلی اعلام می شود 
وي تصریح نمود : در نيمه دوم سال 92 تا سه ماهه نخست سال جاري، رشد اقتصادي با جهت گيري صحيح به رقم 4.6 درصد رسيد .
رییس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: هر فصل بايد رشد اقتصادي اعلام شود و نرخ رشد فصل پائيز، در دي ماه اعلام خواهد شد.

اصلاح نگاه رقابتي غلط   
سيف با بیان این که یکی از برنامه هاي بانك مركزي ايجاد انضباط پولی است ، تاکید کرد: صرف جذب سپرده بيشتر در یک بانك ، دليل برتري آن بانك نيست و بانك مركزي اين نگاه رقابتي غلط را اصلاح و با اين روند مقابله خواهد نمود.
وی در ادامه بازار غيرمتشكل پولي را يكي از مشكلات بانك مركزي عنوان و خاطرنشان نمود: با واحدهايي كه فعاليت پولي خارج از نظارت بانك مركزي داشته باشند ، به صورت جدي برخورد خواهدشد.
رئيس كل بانك مركزي تصريح كرد : ارائه تسهيلات به واحدهاي توليدي كه صورت های مالي روشني دارند و طرح های ارائه شده آنها از توجیه پذیری فنی، مالی و اقتصادی مناسبی برخوردار باشند، ملاك بانك براي اعطاي تسهیلات است.
وي خاطرنشان كرد : بانك مركزي متولي توليد نيست، بلكه حامي و پشتيبان آن است و تمام تلاش ما در اين است كه با روشي درست و منطقي، رشد و شتاب فعالیت های تولیدی را تقویت کنیم. در يك سال و نيم اخير، جهت گيري خوبي در نظام بانكي شاهد بوديم و پرونده بانك هايي كه كجروي داشته اند، به هيات انتظامي بانکها ارجاع شده است.

شیوه نامناسب تامین مالی مسکن مهر
رییس کل بانک مرکزی همچنین در این نشست از شكل اجراي مسكن مهر گلايه و عنوان نمود: متاسفانه مسكن مهر با شيوه تامين منابع مالي غلط بنا شده و این طرح در اقتصاد  کشورآثار نامطلوبی به دنبال داشته است. با جلسات خوبي كه با وزير راه و شهرسازي داشتيم، بنا شد تا از یک سو قراردادهاي منعقد شده عملياتي شود و از سوی دیگر آثار مخرب آن در حوزه اقتصادي رفع شود.
سيف با بیان این که افزایش تسهيلات مسكن مهر از 25 به 30 ميليون تومان در شوراي پول و اعتبار در دست بررسي است، گفت: افزایش تسهيلات مسكن مهر پس از تصویب شورای پول و اعتبار اجرايي خواهد شد.
وی تاکید نمود: حجم تسهيلات تكليفي ابلاغي به نظام بانكي نسبت به سال قبل،230.3 درصد افزايش نشان می دهد.
رییس شورای پول و اعتبار با گلايه از تفکر رایج در بهره گیری از تسهیلات قرض الحسنه عنوان داشت:‌ در ابتداي انقلاب هر كس به شكل واقعي نيازمند بود ، وام قرض الحسنه دريافت مي كرد اما متاسفانه اكنون فرهنگي در جامعه ايجاد شده است كه هر کس از وام قرض الحسنه استفاده نكند، تصور می نماید ضرر خواهد كرد و بايد اين رویه را اصلاح كنيم.

چکاوک، گامی برای افزایش اعتبار چک
رئيس كل بانك مركزي در بخش دیگری از سخنانش اذعان نمود: تعداد چك هاي برگشتي در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران در 7 ماهه اول سال جاري 3.4 ميليون برگ چك است و ظرف 4 سال گذشته 23 ميليون برگ چك برگشت خورده است.
وی افزود: حجم بالاي اين چك ها ممكن است بدهي فردي به فرد ديگر باشد و اين الزاما به معناي بدهي به بانك نيست. نظام بانكي بايد شرايط اعطاي دسته چك را به متقاضيان به شكل دقيق مشخص كند و بر حسب سابقه مالي بايد دسته چك اعطا كرد.
رییس شورای پول و اعتبار سپس با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی در این رابطه افزود: با راه اندازي سامانه چكاوك،  بررسي اعتبار مالي درخواست كننده چك الکترونیکی خواهد شد و نتيجه برای بانك صادركننده به شكل آني اعلام می‌شود. اين سامانه هم اكنون در 12 استان كشور اجرايي شده و تا اسفند سال جاري در سراسر ايران اجرايي مي شود.تعداد بازديدها:   3,474