رییس موسسه عالی بانکداری ایران:

تفاوت بانکداری اسلامی با سایر روش های بانکداری، شناخت ارزشهاست

بيست و ششمين همايش بین المللی بانكداری اسلامی با عنوان« تجربه جهانی بانکداری اسلامی: روشهای تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات » دهم و یازدهم شهریور برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي،دکتر مهدی رضوی رييس موسسه عالي بانکداري ايران با بیان این که بانکداری اسلامی در اول فروردین سال 1363 در ایران اجرایی شد، گفت: از این تاریخ، عملیات بانکداری ایران به صورت فراگیر در قالب قانون عملیات بانکی بدون ربا اجرایی شد.
  وی استقرار بانكداری اسلامی را يكی از مهم‌ترين تحولات صنعت بانكداری دانست و گفت: اكنون نظام مالی اسلامی، بخشی مهم و قابل رقابت از نظام مالی جهانی را تشكيل داده و به عنوان يك عامل تسهيل‌كننده حركت اقتصاد در جهت رشد و توسعه پايدار شناخته می‌ شود.
رضوی با اشاره به اینکه نظام بانكداری اسلامی بر مبنای اصول و ارزش‌های دين مبين اسلام پايه‌گذاری شده است، افزود:بانکداری اسلامی ابتدا در چند كشور اسلامی به اجرا گذاشته شد و پس از شناخت قابلیت¬های بانكداري اسلامی در جهان و افزايش تقاضا براي محصولات و خدمات آن، بسياری از بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری كشورهای غيرمسلمان نيز براي تنوع بخشيدن به محصولات و خدمات خود و پاسخگويی به نيازها و تقاضاهای روزافزون مشتريان، به استفاده از اين شیوه بانكداری روی آوردند و جايگاه ويژه‌ای را برای ارايه خدمات  به آن تخصيص دادند.
رئیس موسسه آموزش عالی بانکداری ایران با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان، بخش‌هايی را براي انجام مطالعات و پژوهش‌های علمی‌ در زمينه بانكداری و خدمات مالی اسلامی ايجاد كرده اند، گفت:امروزه، برخی از كشورهاي اسلامی با ايجاد نهادهای مالی اسلامی و انجام بررسی ها و پژوهش‌های علمی، به پيشرفت‌های شايان توجهی در زمينه ابزارهاي نوين مالی و توسعه دانش بانكداری اسلامی دست يافته‌‌اند.
وی با بیان اینکه دو مجله Euromoney و The Banker مرجع مالی معتبر برای بانکداری در جهان به‌شمار می‌روند، گفت:با مراجعه به این مجلات معروف می‌توانید سودآوری بانکهای اسلامی و غیراسلامی را از محل ارائه خدمات مالی اسلامی مشاهده نمایید.
وی همچنین ارزش کل دارایی های بانک های اسلامی تا سال 2018 را بالغ بر 3400 میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: کل دارایی ایران در 30 سال گذشته 518 میلیارد دلار بود  و 37 درصد دارایی های بانک های اسلامی به کشورمان تعلق دارد.
دکتر ‌رضوي محورهای بیست‌و ‌ششمین همایش را « تجربه جهانی بانکداری اسلامی: روشهای تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات » عنوان کرد.
گفتني است؛ بيست و ششمین همايش بانکداري اسلامي روزهاي دهم و يازدهم شهريورماه سال جاري با حضور مقام های اقتصادی و استادان حوزه و دانشگاه و تنی چند از پژوهشگران این رشته از خارج کشور در مرکز همايش هاي صداو سيما برگزار خواهد شد.تعداد بازديدها:   6,235