یادداشت تفاهم بانکی ایران و قزاقستان امضا شد


یادداشت تفاهم همکاری های بانکی در زمینه تسویه مبادلات تجاری میان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملی (بانك مرکزی) قزاقستان به امضا رسید.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در حاشیه سفر رییس جمهور کشورمان به کشور قزاقستان، یادداشت تفاهم همکاری های بانکی دوجانبه ميان "ولی اله سیف"، رییس کل بانک مرکزی ایران و "دانيار آکیش اف"، رییس کل بانک مرکزی قزاقستان در حضور روسای جمهوری دو کشور امضا شد.
براساس این یادداشت تفاهم، همکاری های بانکی در زمینه برقراری روابط کارگزاری بین بانک های تجاری، استفاده از ابزارهای بانکی در مبادلات تجاری دوجانبه، بررسی امکان استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تسویه وجوه، استفاده از مکانیزم اعتبارات اسنادی در تسویه حساب های فی مابین، تامین تسهیلات لازم برای صدور ضمانت نامه های موردنیاز پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از طریق بانک های دو کشور، توسعه همکاری های فنی ميان بانک های مرکزی و انتقال تجربیات، برقراری خطوط اعتباری متقابل و همچنین گشایش واحدهای مستقل بانکی، شعب بانک‌ها و بانک مشترک در دستور کار بانک های مرکزی و تجاری دو کشور قرار می گیرد.
همچنین یادداشت تفاهم همکاری های نظارتی موجود بین بانک های مرکزی دو کشور با انجام اصلاحات و ارتقای برخی مفاد آن در آینده نزدیک توسط بانک های مرکزی دو کشور امضا می شود.
گفتنی است برقراری روابط کارگزاری و بانکی مناسب به عنوان پیش نیاز اصلی در گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و قزاقستان است. در حال حاضر ظرفیت تبادلات اقتصادی بین دو کشور افزایش یافته و ایجاد زمینه های مناسب بانکی، نقش موثری در توسعه روابط اقتصادی دارد.

گسترش فعالیت های مالی و اقتصادی ایران و قزاقستان 
همچنین در جریان این سفر، رییس کل بانک مرکزی کشورمان با کایرات کلیمبتوف، رییس کل سابق بانک مرکزی قزاقستان و رییس مرکز مالی بین‌المللی آستانه (AIFC) دیدار و گفت‌وگو کرد.
ولی اله سیف در این دیدار به فضای امن سرمایه‌گذاری و فعالیت های اقتصادی و تجاری در ایران در دوران پسابرجام اشاره کرد و گفت: پس از اجرایی شدن برجام فضای امن و مطمئنی برای سرمایه گذار و نیز آغاز فعالیت های اقتصادی و تجاری در ایران فراهم شده است. در شرایط کنونی رویکرد جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های مالی، بانکی و سرمایه‌گذاری و همچنین ایجاد روابط با کشورهای همسایه و مسلمان و دارای اقتصاد مکمل، تغییر کرده است و ایران خواستار گسترش همکاری میان بخش خصوصی، نهادها و موسسات مالی دو کشور براساس اصل احترام و حفظ منافع متقابل است.
در این دیدار کایرات کلیمبتوف، رییس مرکز مالی بین المللی آستانه از تأسیس این مرکز در زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی تخصصی کشور قزاقستان (EXPO 2017) در شهر آستانه خبر داد و گفت: این مرکز مالی براساس فرمان رییس جمهور قزاقستان و همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تخصصی کشور قزاقستان (EXPO 2017) در شهر آستانه تأسیس خواهد شد و از ابتدای ژانویه سال 2018 میلادی، فعالیت های اجرایی خود را آغاز خواهد کرد. براین اساس این مرکز روند خصوصی سازی شرکت های ملی کشور قزاقستان را در چارچوب طرح جامع در زمینه های مختلف از جمله انرژی، ارتباطات و مخابرات، راه آهن و اورانیوم طی سال های 2020-2016 دنبال می‌کند. 
کلیمبتوف در ادامه خواستار مشارکت و فعالیت شرکت‌ها و موسسات مالی از جمله بانک های ایرانی در فعالیت های خصوصی سازی موسسات و نهادهای مالی قزاقستان شد و گفت: شرکت‌ها و موسسات مالی ایرانی، به ویژه بانک های ایرانی می توانند در فعالیت های خصوصی سازی موسسات و نهادهای مالی قزاقستان مشارکت کنند و علاوه بر برخورداری از مزایا و ویژگی های متداول، از معافیت مالیاتی 50 ساله نیز بهره مند شوند.
گفتنی است گسترش همکاری ها میان فعالان اقتصادی، موسسات و نهادهای مالی با هدف آشنایی با مزایا، ظرفیت های بالقوه و بالفعل به منظور مشارکت و توسعه روابط اقتصادی گسترده بین بخش های خصوصی از اصلی ترین محورهای گفت و گوی طرفین بود. در این راستا و براساس تفاهم‌های صورت گرفته، مقرر شد تمهیدات لازم برای برگزاری همایش و سخنرانی های مختلف با حضور فعالان تجاری و اقتصادی و به ویژه مقامات مالی و بانکی دو کشور در ماه می میلادی سال آینده در تهران فراهم شود.تعداد بازديدها:   3,462