رییس کل بانک مرکزی در میزگرد همایش بانکداری الکترونیک (4)

​دریافت 10 درصد معادل ریالی برمبنای نرخ علی‌الحساب 3600 تومان برای هر دلار

 


سيف درخصوص نرخ دلار 3600 تومانی که تیتر برخی رسانه ها به این موضوع اختصاص یافته و ممكن است سوءتفاهم‌هايی را ایجاد کند، توضیح داد: ​10 درصد معادل ریالی برمبنای نرخ علی‌الحساب 3600 تومان برای هر دلار در زمان گشايش اعتبار اسنادی دریافت می شود.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در میزگرد ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مركزي به نظام بانکی که بر اساس آن شفافیت لازم نسبت به گشایش اعتبارات اسنادي بانکی ایجاد شده است، گفت: بر اساس این بخشنامه در لحظه گشایش اعتبار 10 درصد به صورت ریالی طبق نرخ علي الحساب 3600 تومان براي هر دلار پیش پرداخت صورت می گیرد كه تا زمان مبادله اسناد نزد بانک گشایش کننده اعتبار به عنوان پيش پرداخت باقی مي ماند.

وی تصریح کرد: در زمان مبادله اسناد دو نرخ  در نظر گرفته می‌شود؛ يكی نرخ بازار آزاد در زمان گشايش اعتبار و ديگری نرخ بازار آزاد در زمان مبادله اسناد، هر کدام کمتر بود مبنای محاسبه و تسويه حساب قرار مي گیرد. به این ترتیب یک حاشیه امن برای گشایش کننده اعتبار ایجاد و دامنه ریسک محدود می شود.
رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه روند کاهشی قیمت ارز در بازار برقرار است، گفت: نرخ دلار از حداكثر سقف متداول فصلی گذشته و در حال حاضر روندی کاهشی را در پیش گرفته و بازار در اين مسير به ثبات رسیده است.
سیف خاطرنشان کرد: روند فعلی بازار ارز برای فعالان اقتصادی و بازرگانان طبیعی و عادی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.تعداد بازديدها:   3,739