دکتر همتی:

حمایت از کارگاه‌های مولد را در دستور کار قرار داده‌ایم/ ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می‌کنیم

حمایت از کارگاه‌های مولد را در دستور کار قرار داده‌ایم/ ذخایر ارزی خوب است اما با احتیاط خرج می‌کنیم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه وضعیت ذخایر ارزی کشور خوب است گفت: با این حال با احتیاط آن را خرج می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبد الناصر همتی امروز پس از جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران وضعیت ذخایر ارزی کشور را خوب اعلام کرد و گفت: اگر وضعیت ذخایر ارزی کشور خوب نبود که وضع بازار ارز آنطور که امروز مشاهده می‌شود، نمی شد. ثبات وجود دارد و وضع ارزی مان خوب است. ما همانطور که قبلاً هم گفتم با احتیاط بسیار زیادی ذخایر ارزی مان را استفاده می‌کنیم و واردات کالاهای اساسی و ضروری و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات را از طریق سامانه نیما تامین می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ذخایر اسکناس را نیز بسیار خوب و در شش سال گذشته بی سابقه توصیف کرد و افزود: هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. امیدوارم این وضعیت روز به روز بهتر شود تا بتوانیم کارهای اساسی را برای رشد و توسعه کشور انجام دهیم.

عالی ترین مقام بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور دارد، گفت: ما نیاز داریم که فعالیت های تولیدیمان رونق بیشتری بگیرد، به هرحال شوکی که سال گذشته در تولید ما رخ داد، رشد اقتصادی ما را منفی کرد و نیاز داریم برای مثبت کردن آن تولیدات ملی را بیشتر کنیم که برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از تولیداتی که جنبه مولد دارند را در دستور کار قرار داده ایم.

دکتر همتی درباره سرمایه‌گذاری در بازار سکه و ارز نیز تصریح کرد: بازار ارز و سکه نوسان و ریسک دارد و تقریبا ثابت شده است که نکاتی که درباره سرمایه گذاری در این بازار گفتم از سر دلسوزی بود تا سرمایه مردم به ضرر بدل نشود. مردم اگر در بازار سرمایه یا در بانک سرمایه‌گذاری کنند ضررش خیلی کمتر خواهد بود البته ما تراز تجاری مان را نیز بالا می بریم. ضمن اینکه تورم در مرداد ماه زیر یک درصد بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت برخی کالاهای مصرفی پس از کاهش نرخ ارز، پایین نیامده است، توضیح داد: بازار کالا و محصولات دیگر مقداری چسبندگی دارند و از زمانی که قیمت ارز بالا رفت، قیمت این کالاها هم افزایش یافت اما تجربه ثابت کرده که این قیمت ها برای حرکت به سوی کاهش، مقداری چسبندگی دارند و امیدوارم با تداوم ثبات ارز آن قیمت‌ها هم کاهش یابد.

دکتر همتی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران پیشنهاد فرانسه برای اینکه رقم بزرگی را به عنوان اعتبار خرید نفت در اینستکس قرار دهد تایید می‌کند یا نه، گفت: قرار نیست فرانسه این رقم را در اینستکس بگذارد، قرار شد مبالغی را به این موضوع اختصاص دهند اما هنوز در حال مذاکره هستیم تا ببینیم چه می‌شود.


تعداد بازديدها:   2,278