بهره مندی بیش از 10.681 نفر از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال جاری 

بهره مندی بیش از 10.681 نفر از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال جاری 
بیش از ۱0.681 نفر (و به مبلغ 7781 میلیارد ریال) با ابلاغ قانون بودجه ۱۴۰۰ به شبکه بانکی در سال جاری و تا پایان ۴ اردیبهشت ماه 1400 از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی و با اشاره به مکاتبه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ریاست کل بانک مرکزی درخصوص پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به افرار مشمول قانون و انتشار همزمان آن نامه در فضای مجازی، مطالب زیر به منظور تنویر افکارعمومی به منتشر می‌شود:

بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، طی نامه شماره 1029‏.00 مورخ 7‏.1‏.1400 به شبکه بانکی ابلاغ شده است و همه بانک‌ها و موسسات عامل ملزم به اجرای قانون هستند. 

همچنین اکنون نیز بانکها در حال اخذ مدارک و اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند؛ چنانکه با ابلاغ قانون در سال جاری، تا پایان ۴ اردیبهشت ماه 1400 بالغ بر ۱0.681 نفر (و به مبلغ 7781 میلیارد ریال) از تسهیلات یاد شده بهره‌مند شده‌اند.

درخصوص اجرای بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال 1399 یادآور می‌شود، طی سال ۱۳۹۹ بالغ بر 824.654 نفر و به میزان 430.032 میلیارد ریال از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند و باتوجه به اخبار انتشار یافته مبنی بر افزایش سقف فردی قرض‌الحسنه ازدواج در اواخر سال ۱۳۹۹ تعداد 81.728 نفر افراد در صف که در شرف تکمیل پرونده‌های خود برای دریافت وام ازدواج بوده‌اند، نسبت به تکمیل پرونده اقدام نکردند و لذا صرفاً افراد یادشده در صف انتظار سال ۱۳۹۹ بوده و در صورت واجد شرایط بودن در سال جدید از قانون یاد شده بهره‌مند خواهند شد.

ذکر این نکته ضروری است، آمار عملکرد تسهیلات قرض‌الحسنه نسبت به سپرده‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه (پس از کسر ذخیره قانونی) در پایان آذرماه سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۱۰ درصد بوده است که حاکی از پرداخت مبلغی بیش از کل منابع پس‌انداز قرض‌الحسنه بانکها برای انجام تکالیف قرض‌الحسنه (از جمله بابت قرض‌الحسنه ازدواج، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سیل‌زدگان فروردین ۱399، دیه و...) است.

خاطرنشان می‌شود هرگونه قضاوت مبتنی بر گزارش‌های مردمی یا مصاحبه‌های یک وزارتخانه و پیش از اخذ اطلاعات از مرجع قانونی و انتشار همزمان نامه ارسالی به ریاست کل بانک مرکزی، در فضای مجازی و ایراد اتهام، در دوره‌های مختلف مجلس قانونگذاری بی‌سابقه بوده است.

بدیهی است افراد مشمول قانون در حدود توان تسهیلات‌دهی بانکها از محل حساب های قرض‌الحسنه، مستحق دریافت تسهیلات یاد شده بوده و هرگونه مصاحبه یا مکاتبه، تغییری یا تأثیری در اجرای قانون نخواهد داشت.
 


تعداد بازديدها:   3,591