تاکید رئیس‌کل بانک مرکزی در واشنگتن:

بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل برای گسترش روابط اقتصادی و تبادلات تجاری

بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل برای گسترش روابط اقتصادی و تبادلات تجاری
رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار "جهاد آزور "مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول با اشاره به بهبود شاخص‌های اقتصادی کشورمان در 2 سال گذشته به رغم تشدید تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا،خواستار حمایت این صندوق از برنامه‌های تقویت بانکداری بین‌الملل به منظور ارتقای و گسترش روابط اقتصادی و تبادلات تجاری با کشورهای مختلف شد. 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر محمدرضا فرزین که در راس هیاتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات صندوق بین‌المللی پول به واشنگتن سفر کرده است در دیدار با جیهاد آزور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول با اشاره به تحولات اقتصاد ایران در دو سال گذشته گفت: ‌بخش واقعی اقتصاد ایران در دو سال گذشته با وجود تکانه‌های ناشی از کرونا، افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و تشدید تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا توانست با احیای مجدد به رشد در بخش های مختلف ادامه دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران در 2 سال اخیر با نرخ‌های رشد مثبت به ترتیب ۴.۴ و ۳.۷ درصد تولید ناخالص داخلی در تمام بخشهای اقتصادی روند رو به رشدی را طی کرده است افزود: ‌در سال ۲۰۲۲ – ۲۰۲۲۱ (۱۴۰۱) بخش نفت با رشد ۱۰ درصد و بخش صنعت با رشد ۴.۸ درصدی از بالاترین نرخ رشد در بخشهای اقتصادی ایران برخوردار بودند. همچنین در این سال نرخ رشد منفی تشکیل سرمایه ثابت پس از سالها به نرخ رشد مثبت ۵.۹ درصد شامل رشد ۱۵.۹ درصد در حوزه ماشین الات و ۲.۱ درصد در بخش ساختمان برخوردار شد.

2

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در این دوره هزینه‌های مصرفی بخش خصوصی با ۵ درصد رشد و هزینه های مصرفی بخش دولتی با نرخ رشد منفی ۴.۴ درصد مهمترین اجزای رشدGDP را تشکیل دادند.

دکتر فرزین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات بخش واقعی اقتصاد در دو سال اخیر گفت: این تحولات نشانگر بارقه‌های امید در بهبود اقتصاد ایران در بخش های واقعی است، اگر چه در بخش مالی با پدیده نااطمینانی و هراس در بازار و رشد نقدینگی روبرو بودیم و نرخ های تورم در ۳ سال پیاپی بالاتر از ۴۰ درصد بود.

وی با تبیین اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی برای مقابله با تورم و اجرای سیاست‌های تثبیت گفت: محور اصلی سیاست های بانک مرکزی در سالجاری اجرای سیاست های تثبیت در حوزه های پول، ارز و سیاست های مالی است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تاکید بر امادگی بانک مرکزی ج.ا.ا برای تقویت روابط با صندوق بین المللی پول گفت: ایران از موسسین اولیه صندق بین المللی پول است و همواره نقش محوری در پیشبرد اهداف صندوق به ویژه در ارائه کمک های فنی و مالی به کشورهای کم درآمد داشته است.

وی افزود: سهمیه کنونی ایران در صندوق بین المللی پول در حال حاضر بالغ بر ۵ میلیارد دلار است و ایران اجازه دارد که در قالب برنامه حق برداشت ویژه (SDR Allocation) از منابع خود در صندوق برای اهداف سرمایه‌گذاری استفاده کند.

دکتر فرزین افزود: در همین راستا ایران از صندوق می‌خواهد ضمن حمایت از برنامه‌های تقویت بانکداری بین‌الملل و روابط اقتصادی باکشورهای منطقه در حوزه خاورمیانه در تثبیت اقتصادی و تامین مالی این برنامه ایفای نقش نماید.

3

در این دیدار اقای دکتر "جهاد آزور " مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول نیز با اشاره به تجربه موفق ایران در طرح تثبیت اقتصادی در شرایط سخت تحریمی و در مواجه  منطقه با ریسک های مهم جهانی از جمله افزایش قیمت مواد غذایی، بحران جنگ روسیه و اوکراین از تقویت همکاری های صندوق و ایران استقبال کرد و خواهان توسعه روابط همکاری با ایران در تمام حوزه های کاری صندوق از جمله توسعه کمک های فنی در موضوعات مالی شد.


تعداد بازديدها:   4,534