پیام تسلیت رئیس‌کل بانک مرکزی به مناسبت درگذشت دکتر باقر قدیری اصل

پیام تسلیت رئیس‌کل بانک مرکزی به مناسبت درگذشت دکتر باقر قدیری اصل
دکتر محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به مناسبت درگذشت دکتر باقر قدیری اصل از بنیانگذاران و روسای سابق انجمن اقتصاددانان ایران، پیام تسلیتی صادر کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است:
إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ 

«خبر درگذشت استاد ارجمند جناب آقای دکتر باقر قدیری اصل از اساتید برجسته علم اقتصاد و از بنیانگذاران و روسای سابق انجمن اقتصاددانان ایران موجب تاثر و تألم گردید.

قطعا خدمات و شخصیت ارزنده علمی و اخلاقی دکتر قدیری اصل که از سال ۱۳۴۴ به عنوان استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران رسماً شروع به کار کرد، در سال ۱۳۵۴ به مقام استادی دست یافت و در سال‌های عمر گرانبهای‌شان نسبت به تالیف کتب درسی، تخصصی و تربیت شاگردان و دانش‌پژوهان اهتمام ویژه داشتند، فراموش نشدنی است. 

از مرحوم دکتر قدیری اصل که از بنیانگذاران دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و از نخستین استادان این دانشکده محسوب شده و نقش مهمی هم در تهیه و تدوین قانون پولی و بانکی در سال ۱۳۵۱ داشت، کتاب‌ها و تالیفات بسیار زیادی در حوزه های تخصصی به یادگار مانده است؛ مهمترین آنها کتاب اقتصاد خرد، پول و ارز و بانک، کلیات علم اقتصاد و سیر اندیشه‌های اقتصادی است که تا مدت‌ها به عنوان مرجع تدریس به دانشجویان در دانشگاه ها بوده است.

تعهد به اصول حرفه‌ای، سلامت نفس و تلاش برای ارتقای جایگاه حساس علم اقتصاد با محوریت جهد و تلاش در حوزه تدوین و نگارش مقالات ارزنده و تالیفات گسترده تخصصی از مشخصه‌های ویژه ایشان به شمار می‌رود که همواره این دغدغه‌ها نیز در آثار و منش رفتاری ایشان هویدا بود.

خدمات بی‌شمار ایشان به علم اقتصاد و تبیین اصول آن در جامعه دانشگاهی طی چند دهه گذشته از یادها نمی‌رود و قطعاً فقدان این مرد بی‌بدیل، ضایعه بزرگی در این حوزه خواهد بود.

اینجانب از طرف خود و صنعت بانکداری ایران فقدان این استاد ارزنده را ابتدا به خانواده آن مرحوم و سپس به همه همکاران و اساتید دانشگاه و شاگردان ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن‌مرحوم رحمت و غفران الهی را مسئلت می نمایم.»
محمدرضا فرزین
۶ آبان ۱۴۰۲


تعداد بازديدها:   3,154