2,000 ریال (سری دوم)

ویژگی های امنیتی
   
1- واترمارک
سری اول تصویر شهید فهمیده و در حال حاضر با پرتره حضرت امام (ره) در سمت چپ و در خمیر كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف قابل رؤیت است.
2- نخ امنیتی
از نوع پلی‌استر با عرض یك میلیمتر با نوشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در درون كاغذ قرار گرفته است كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ آبی، زرد و قرمز نمایان خواهد شد.
3- ریزچاپ
عبارت "بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران" در مستطیل‌های كوچك بنفش‌رنگ در قسمت بالای اسكناس به صورت ریزچاپ درج گردیده است كه با ذره‌بین قابل رویت است.

 
4- چاپ برجسته
بخش­هائی از این اسكناس دارای چاپ برجسته می‌باشد كه برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ­های دیگر به سادگی به وسیله انگشتان دست قابل لمس است.
5- تصویر مکمل
 در سری اول قسمت راست واترمارك چاپ شده به صورت گل و در حاضر سمت چپ گوشه پائین به صورت ( 2000) كه با چاپ مكمل آن در پشت اسكناس در مقابل نور قابل رویت می‌باشد.
6- تصویر مخفی
 در قسمت وسط و پایین روی كتبیه قهوه‌ای رنگ مبلغ اسمی اسكناس در سری قدیم به صورت فارسی (2000)  و در سری جدید به صورت لاتین (2000) به طور مخفی چاپ شده است كه با متمایل نمودن طرح و تابیدن نور به خطوط، طرح پنهان‌شده ظاهر و تصویر طرح به صورت برجسته نمایان خواهد شد.
7-نشانه برجسته برای تشخیص روشن­دلان
 سمت چپ گوشه پایین دو نقطه به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسكناس توسط عزیزان روشن­دل در نظر گرفته شده است.
8- الیاف نامرئی فلورسنت
استفاده از الیاف نامرئی فلورسنت در خمیره كاغذ به رنگ­های سبز، آبی، قرمز و زرد در رو و پشت اسكناس كه مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
9- شماره سریال
با مرکب قرمز فلورسنت كه در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلائی نمایان خواهد شد.


تعداد بازديدها:   8,313